• Incilipinar Mah. Nail bilen cad. Kelleci iş merkezi Kat 2 no 12 Şehitkamil Gaziantep Adres
  • 0537 560 84 43 Telefon
  • info@petasoft.net E-Posta

Grafik TasarımGrafik Tasarım Nedir?

İlk önce kitap ve dergi gibi yazılı materyallerde ve sanal ortamlarda yer alan grafik tasarım tanımından bahsedelim. Genel olarak grafik tasarımın birleştirici özelliğine ithamda bulunulur. Grafik tasarım  yazı ve görsellerin birleştirildiği bir sanat ve beceri işidir. Bu tanımın doğru olduğunu söyleyebiliriz fakat yeterli değildir.

Grafik tasarımın sanata yakınlığından bahsedip bir yetenek çalışması olduğundan söz ettik. Ancak bu tanım, grafik tasarımı bağlamından koparmaya çok müsaittir. Çünkü bu tasarım çalışması, her an her yerde olabilir; yalnızca metin ve görselliği birleştirmekle kalmaz, aynı zamanda çok yönlü ve soyut bir çalışmadır. Bu özelliği ile resim ve metinlerin birleşimi ile ortaya çıkan yaratıların çok ötesinde bir anlama sahiptir.

Grafik tasarımın en önemli özelliği şudur: Bir mesajı hedefi bağlamında görsel bir düzlemde aktarmasıdır. Dolayısıyla grafik tasarım, iletileri en doğru ve en kolay bir şekilde hedef kitleye ulaştırma işi ile odaklıdır. Bir grafik tasarımcının üzerinde çalıştığı her projenin kendine özgü bir mesajı ve bu mesajdan istenen bir sonucu olacaktır. Bu mesaj bilgi sağlamak, düşünmek, bir ürün satmak ve hatta anlamlı bir sohbeti teşvik etmek olabilir.

Ne İşe Yarar?

Grafik tasarım, tarih boyunca hayatımızın içinde yer alan önemli bir süreç olarak günümüze gelmiştir. Milattan önce binlerce yıl önce mağara duvarlarında görülen resimler, grafik tasarımın kökeni olarak ifade edilmektedir. Çünkü bu resimler, o dönemde yaşayan insanların hayatlarına bir ışık tutarak binlerce yıl sonra geçmişe dönük sağlıklı yorumlar yapılmasını sağlamıştır.

Grafik tasarım, bilimsel ve toplumsal gelişmelerden direkt etkilenen bir anlatım biçimi olduğu için asıl işlevini 20. yüzyılda bulmuştur. Modern anlamda grafik tasarımlar, bilgisayar teknolojilerindeki ilerleme sayesinde ortaya çıkmıştır. Bu nedenle grafik tasarımın ne işe yaradığı sorusu ilerleme ve gelişim ile direkt alakalıdır.

Şimdi bu bilgiler ışığında grafik tasarımın ne işe yaradığını maddeler halinde özetleyelim:

  • İletişim uygulamalarında başrolü oynar. Reklam, broşür, kapak tasarımı gibi farklı malzemelerin üretilmesini sağlar.
  • Fikir üretir ve hedef kitleye yönelik mesaj verir.
  • Renk, illüstrasyon, fotoğrafçılık, animasyon ve çeşitli baskı ve düzen tekniklerini kullanarak basılı ve elektronik medyada mesaj iletmenin en etkili yoludur.
  • İnternet web sayfaları, etkileşimli medya ve multimedya projeleri için materyal geliştirir.
  • Ürün ve hizmetler için promosyon vitrinleri, ambalajlar ve pazarlama broşürleri üretir.
  • Özel ve kamu kurumları için ayırt edici logolar tasarlar ve kurumsal kimlik geliştirme görevini üstlenir.

Kısaca; grafik tasarım iletişim sorunlarına görsel çözümler sunan ve mesajı en iyi şekilde iletmeye yarayan görsel bir ifade tekniğidir. Dolayısıyla bir fikri belli bir gruba, topluma ya da hedef kitleye iletme konusunda son derece önemli bir işleve sahip olmaktadır.

 

Petasoft Web Yazılım ailesi olarak bize ulaşmak isterseniz (0537) 5608443 / (0506) 9929945 numaralı telefonlardan bizi arayabilirsiniz ve merak ettiğiniz tüm soruları uzman ekibimize sorabilirsiniz. 

 

info@petasoft.net mail adresimize yazarak teklif alabilir, hizmet ve hizmet bedellerimiz hakkında detaylı bilgi talep edebilirsiniz.

 

 

Grafik Tasarım

Grafik Tasarım